Commons:Volunteer Response Team

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Volunteer Response Team and the translation is 91% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Volunteer Response Team and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcuts: VRT • VRTS • COM:VRT • COM:VRTS

Permission logo 2021.svgObecne opóźnienie (dla najstarszej niedopowiedzianej wiadomości lub biletu) w permissions-commons queue wynosi 2 dni.
Tablica ogłoszeń OTRS
Główne strony związane z OTRS

Volunteer Response Team (VRT; Zespół Reagowania Wolontariuszy) (uprzednio znany, jako "Open-source Ticket Request System", Biletowy system zgłoszeń o otwartym kodzie źródłowym, skr. OTRS) – to od 2004 roku grupa ochotników obsługujących zapytania, skargi oraz komentarze przychodzące na emaile projektów Wikimedia. Volunteer Response Team Software (VRTS; Oprogramowanie Zespołu Reagowania Wolontariuszy) to narzędzie używane przez projekty Wikimedia, w tym Commons, do zarządzania i archiwizowania wiadomości e-mail. Głównym zastosowaniem VRTS w odniesieniu do Commons jest weryfikacja i archiwizacja pozwoleń licencyjnych.

W niektórych przypadkach może być wymagane wysłanie e-maila do VRT w celu dostarczenia dowodu, że właściciel praw autorskich udzielił zgody na publikację pliku na wolnej licencji. Właściciel praw powinien wysłać taki dowód na adres permissions-commons@wikimedia.org (lub na polski adres permissions-pl@wikimedia.org). VRT jest również używany do obsługi zgłoszeń e-mailowych dotyczących naruszeń praw autorskich.

Emaile wysyłane do VRTS są obsługiwane przez międzynarodowy zespół zaufanych wolontariuszy. Każdemu tematowi nadawany jest unikalny numer zgłoszenia, dzięki czemu e-maile są przechowywane razem, a korespondencja może zostać odnaleziona i ponownie rozpatrzona w późniejszym terminie. Korespondencja nie jest widoczna dla ogółu użytkowników.

Zrzut ekranu pokazujący interfejs VRTS - wolontariusze w ten sposób widzą prośby użytkowników.
Przykład grafiki, która otrzymała pozwolenie na użytkowanie za pośrednictwem VRTS.

Każdy bilet zostanie zweryfikowany przez wolontariusza. Jeśli istnieje wystarczający dowód ważnego pozwolenia, wolontariusz zaznaczy plik(i) jako sprawdzony/e. Wolontariusz będzie również działał w celu przywrócenia wszelkich plików, które mogły zostać usunięte przed weryfikacją pozwolenia, więc postępując zgodnie z opisaną tu procedurą, nie ma potrzeby wnioskowania o anulowanie ich usunięcia. Jeśli nie ma wystarczających dowodów, wolontariusz może poprosić o dodatkowe informacje od korespondenta. Wolontariusze działają również w celu zapewnienia, że wszelkie naruszenia praw autorskich, na które zwrócono im uwagę, zostaną usunięte.

Liczba aktywnych wolontariuszy Commons VRT jest dość niewielka w stosunku do liczby otrzymanych e-maili. Obecne zaległości w realizacji biletów w języku angielskim wynoszą około 2 dni. Doświadczeni redaktorzy Commons są zachęcani do dołączenia do naszego zespołu wolontariuszy i poprawienia naszego czasu reakcji.

Zapytania o ważność lub status biletu VRTS można składać na tablicy ogłoszeń VRT.

Emaile są obsługiwane przez wolontariuszy społeczności. Bilety VRTS w kolejce pozwolenia-commons są widoczne dla wszystkich wolontariuszy, którzy mają dostęp do tej kolejki. Fundacja Wikimedia nie może zagwarantować dyskretnego traktowania wszelkich poufnych informacji, które umieszczasz w swojej wiadomości, chociaż wszyscy wolontariusze są zobowiązani do traktowania ich w sposób poufny. Użytkownicy powinni być ostrożni w ujawnianiu informacji identyfikujących osoby lub twórców, w szczególności nazwisk, adresów zamieszkania i e-maili.

Kiedy kontakt z VRT jest zbędny

Jeśli którekolwiek z poniższych stwierdzeń dotyczy pliku, który chcesz przesłać, nie musisz kontaktować się z VRT:

Nie mam pozwolenia na wykorzystanie tego pliku i nie został on wydany na wolnej licencji.

Commons może zaakceptować tylko te obrazy, które są na wolnej licencji lub w domenie publicznej. Jeśli plik nie mieści się w jednej z tych dwóch grup, proszę go nie przesyłać.

Sam stworzyłem ten plik, nie był wcześniej publikowany i jestem wyłącznym właścicielem jego praw autorskich.

Postępuj zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na stronie Prześlij plik, chyba że zdjęcie/plik jest wyjątkowej lub profesjonalnej jakości, albo istnieje jakiś inny powód, dla którego Twoje autorstwo może być wątpliwe.

Obraz został po raz pierwszy opublikowany na mojej stronie internetowej, lub na własnej przestrzeni wspólnej strony internetowej.

To wspaniale! Jeśli to twoja własna strona internetowa, postępuj zgodnie z instrukcjami Creative Commons, aby zastosować wybraną przez siebie wolną licencję. Zostanie ona zweryfikowana, gdy pliki zostaną przesłane przez Ciebie lub inne osoby. Użyj funkcji "Save Page Now" w Internet Archive, aby zachować dowód przypisania licencji.
Moja/Nasza strona korzysta z Wordpress
Możesz umieścić całą stronę internetową na licencji CC-BY-SA za pomocą kilku kliknięć.
Moja/Nasza strona jest na Blogspot
Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaktualizować swój motyw.
Publikuję/-my na Flickr
Postępuj zgodnie z instrukcjami publikowania na Flickr.
Publikuję/-my na YouTube
Możesz użyć CC-BY.
Publikuję/-my na mediach społecznościowych (Facebook, Instagram itd.)
Zmień post zawierający plik, by wskazać, że jest on opublikowany na wolnej licencji. Jeśli platforma nie pozwala na edycję postów (np. Twitter), utwórz nowy post, który odniesie się do starego. Upewnij się, że wszystko jest dostępne publicznie.

Znalazłem tę grafikę na Flickr, gdzie została oznaczona jako udostępniona na wolnej licencji.

Commons posiada procedurę przeglądania tych obrazów. Proszę spojrzeć na Commons:Flickr files/pl.

Licencjonowanie grafik: kiedy mam się skontaktować z VRT?

Jeśli którekolwiek z poniższych stwierdzeń dotyczy twojego przypadku, musisz wysłać e-mail do systemu VRTS:

Otrzymałem zgodę od pierwotnego autora (nie jestem nim) na przesłanie pliku na Commons.

Poproś właściciela praw autorskich o przesłanie oświadczenia o pozwoleniu na wyżej wymieniony adres. Wymagamy, aby właściciele wyraźnie oświadczyli, że udostępniają obraz na wolnej licencji; aby uniknąć nieporozumień lub pomyłek, zalecamy korzystanie z jednego z szablonów wiadomości e-mail. Pozwolenia muszą zawierać wolną licencję i nie mogą ograniczać się do jego udzielenia tylko dla Commons lub Wikipedii. Jeśli wgrałeś już tę grafikę na Commons, postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie Template:Permission pending.
Ampoule-electrique.png Jeśli grafika została usunięta, nie odtwarzaj usuniętej zawartości, ale dołącz do korespondencji link do usuniętej grafiki lub link do strony dyskusji, aby pomóc wolontariuszowi VRT w jego pracy.

Jestem właścicielem praw autorskich, ale mój plik został wcześniej opublikowany bez wolnej licencji na medium, którego nie mogę zmienić.

Prosimy o przesłanie wyraźnego oświadczenia, że chcesz udostępnić swoją pracę (z linkiem do oryginalnej lokalizacji) na zasadach określonej wolnej licencji. Zobacz Commons:Email templates w celu zapoznania się z preferowanym formularzem. Ewentualnie, dodaj wolną licencję do swojej pracy i umieść tekst {{License review}} gdzieś na stronie opisu pliku na Commons. Przeanalizujemy Twoje oświadczenie pod kątem autentyczności i poinformujemy Cię, czy możemy zaakceptować je jako ważne.

Jestem pracownikiem właściciela praw autorskich.

Prosimy o przesłanie wyraźnego oświadczenia na adres e-mail, z którego wynika, że działasz na rzecz właściciela praw autorskich, stwierdzającego, że jesteś upoważniony przez swojego pracodawcę do udostępnienia utworu, na określonej wolnej licencji. Zobacz Commons:Email templates w celu uzyskania informacji o preferowanym formularzu. Ewentualnie, dodaj wolną licencję do pracy wraz z plikiem na stronie internetowej właściciela praw autorskich. Sprawdzimy Twoje oświadczenie pod kątem autentyczności i poinformujemy Cię, czy możemy zaakceptować je jako ważne.

Regularnie publikuję swoje prace gdzie indziej i chcę uniknąć kłopotów z wysyłaniem oświadczeń o zgodzie na każde moje przesłanie.

Prosimy o przesłanie wyraźnego oświadczenia, że Twoje konto na Commons (lub jakieś inne konto na Commons) jest upoważnione do przyznawania licencji na Twoje prace, albo na dowolną pracę, albo na jakiś zestaw prac, np. "Moje zdjęcia z wydarzenia X, 15.10.2013". Zarejestrujemy to na potrzeby przyszłego przesyłania plików.

Jestem właścicielem praw autorskich, a mój plik jest umieszczony na Commons bez zezwolenia.

Wyślij nam e-mail (na adres commons-copyvio@wikimedia.org) zawierający jak najwięcej informacji o problemie, w tym adres URL pliku na Commons i, jeśli ma to zastosowanie, adres URL strony, na której został on pierwotnie opublikowany. Przejrzymy Twoją prośbę i jeśli okaże się, że plik został przesłany bez odpowiedniego pozwolenia, zostanie on usunięty.

Jeśli NIE jesteś właścicielem praw autorskich

Jeśli nie jesteś właścicielem praw autorskich, a utwór nie znajduje się w domenie publicznej lub nie jest łatwo dostępny na wolnej licencji zgodnej z Commons, będziesz musiał skontaktować się z właścicielem praw autorskich i uzyskać zgodę na zamieszczenie jego pracy na Commons. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Zanim umieścisz plik na Commons, ustal i skontaktuj się z właścicielem praw autorskich i poproś go o udostępnienie utworu na wolnej licencji.
  Ampoule-electrique.png Właściciel praw autorskich musi wybrać jedną z licencji dozwolonych na Commons; w szczególności nie jest dopuszczalne ograniczanie użycia do projektów Wikipedii lub Wikimedia. Zobacz Commons:Email templates dla polecanej odpowiedzi od autora. To do właściciela praw autorskich należy decyzja czy udostępnić plik na wolnej licencji. Jeśli właściciel odmówi udostępnienia pliku na wolnej licencji, niestety takie plik nie może zostać przesłany do Commons.
 • Kiedy otrzymasz odpowiedź, sprawdź, czy licencja autoryzowana przez właściciela praw autorskich jest odpowiednia dla Commons. Jeśli tak, prześlij grafikę na Commons i umieść tag {{subst:PP}}. ("Pozwolenie w toku") na stronie opisu pliku oprócz licencji wybranej przez właściciela praw autorskich.
 • Następnie poproś autora o przesłanie maila z wyraźnym oświadczeniem o wyrażeniu zgody na adres permissions-commons@wikimedia.org, wraz z pełnym nagłówkiem i wszelką wcześniejszą korespondencją z Tobą oraz linkiem do obrazu na Commons. Upewnij się, że poprosiłeś autora o podanie informacji o pochodzeniu (źródle) pliku i jego licencji.
 • Wolontariusz VRT sprawdzi wiadomość e-mail w celu sprawdzenia, czy oświadczenie o pozwoleniu jest wystarczające i autentyczne, a następnie zastąpi tag {{Permission pending}} tagiem {{PermissionTicket}}.

(Jeśli jesteś właścicielem praw autorskich piszącym w celu potwierdzenia licencji na wcześniej opublikowany utwór, który już umieściłeś na Commons, powinieneś oczywiście sam przesłać oświadczenie o zgodzie.)

Wzór oświadczenia o wyrażeniu pozwolenia na wszystkie zapytania

Shortcut
Części podkreślone wymagają modyfikacji lub uzupełnienia. Dopilnuj tego, gdyż w innym przypadku pozwolenie może zostać uznane za nieważne.

Niniejszym zaświadczam, że jestem jedynym właścicielem[1] wyłącznych majątkowych praw autorskich do następujących utworów[2]:

Bohdan Kos.jpg

Wyrażam zgodę na wykorzystanie wspomnianych utworów na zasadach licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, wersja 4.0 ( https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl )[3].

Jestem świadomy/a, że udostępniając tę pracę na wyżej wspomnianej licencji zgadzam się na jej komercyjne wykorzystanie i modyfikacje w zależności od potrzeb użytkowników.

Wiem, że autorzy zachowują osobiste prawa autorskie do wspomnianej pracy i że, o ile wyrażają taką wolę, ich autorstwo musi być uznane na zasadach wybranej powyżej licencji. Modyfikacje wprowadzone do pracy nie będą natomiast przypisywane tym autorom.

Jestem świadomy/a, że licencja odnosi się tylko do kwestii prawno-autorskich, zastrzegam sobie prawo do podjęcia działań w stosunku do osób wykorzystujących w/w utwór/utwory w sposób sugerujący paszkwil czy zniesławienie oraz w przypadkach naruszania przez takie osoby praw osobistych, praw pokrewnych czy ograniczeń związanych ze znakami towarowymi.

Przyjmuję do wiadomości, że wyrażonej niniejszym zgody nie mogę cofnąć i że utwory, na wykorzystanie których wyraziłem/am zgodę mogą być bezterminowo przechowywane w dowolnej formie elektronicznej w projektach Wikimedia.

11-06-2014 Ryszard Turkiewicz

Uwagi:

 1. Jeśli jesteś reprezentantem instytucji/grupy właścicieli wpisz: "reprezentantem właściciela lub reprezentantem właścicieli",
 2. Jeśli to jeden utwór - podaj po prostu jego nazwę i zmień pozostałą część treści zgody na liczbę pojedynczą.
 3. Tu możesz wpisać inną licencję - przy czym licencja musi być wymieniona w: Commons:Licensing

Szablony do wykorzystania na stronach grafik

 • Użytkownicy, którzy wysłali zgodę do VRTS, lecz nie otrzymali jeszcze odpowiedzi, mogą w opisie pliku zamieścić szablon {{subst:OP}}, aby poinformować innych użytkowników, że sprawa jest w toku.
 • Wolontariusze VRTS mogą używać {{subst:OR|id=number}} kiedy pozwolenie zostało otrzymane, ale potrzebne są dalsze wyjaśnienia i {{PermissionTicket|id=number}} kiedy pozwolenie zostało zaakceptowane i zarchiwizowane w systemie Wikimedia VRTS. Ten szablon powinien być używany tylko przez wolontariuszy VRT. Nieautoryzowane użycie zostanie wykryte przez AbuseFilter i pojawi się ostrzeżenie. Wolontariusze VRTS są zachęcani do korzystania z gadżetu "PermissionORTS".

Zobacz też

Na Commons
Na innych projektach